Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.Ak súhlasíte,kliknite na zelený krížik. Ak nesúhlasíte kliknite na tento odkaz.Stránka bude zrušená.
X
kontaktný formulár
chcem zaslať dotaz
počítadlo prístupov
online: 24
dnes: 277
týždeň: 2301
celkom: 2994029

 

Ako meditovať

Budhizmus

ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ།

 

Pripravujem

Buddhizmus nie je len životný štýl. Chápeme ho viac ako vedu, veľmi užitočné poznanie, ktoré umožňuje zisťovať, hľadať, učiť sa a objavovať pravdu a prirodzenosť všetkého.
                 17. Karmapa Thajä Dordže

Narodenie a mladosť Buddhu

Narodil sa do kráľovskej rodiny v Kapilavastu, hlavnom meste krajiny ležiacej na úpätí Himalájí (na južných hraniciach dnešného Nepálu), ako syn kráľa menom Šuddhódana Gautama (nominatív: Šuddhódamah Gautamah; v pálí: Suddhódana Gótama/v nominatíve:Suddhódanó Gótamó) z kmeňa Šákjov. Dátum jeho narodenia – deň májového splnu – je dodnes tradične oslavovaný a volá sa Vaišákha(púdžá) (v pálí: Vésáka(púdžá)).

Texty hovoria, že krátko nato, ako sa narodil, predpovedali traja jogíni, že ak sa nestretne s utrpením podmienenej existencie, vyrastie podľa ich predstáv a bude silným panovníkom. Ak sa s ním stretne, zriekne sa svojho postavenia a prinesie svetu hlboký vhľad. V mladosti bol preto zahrnutý všetkým, čo by si mohol priať, počnúc krásnymi ženami, bohatstvom, vzdelaním až po šport a zábavu. Kým nedovŕšil 29 rokov, poznal len radosť.

viac TU


 

Buddhistické učenia,

 sú pre ľudstvo oslobodzujúcim darom. Bez dogiem, či vzdialených bohov alebo prikázaní, už viac ako 2 500 rokov, umožňujú ľudom prinášať úžitok všetkým bytostiam.


 

Ono je to jinak. V Bhútánu neřeší bohatství, protože tamní král – mají království – si řekl, mě tamten systém nebaví, chci být šťastný a rozhodl, aby i jeho poddaní byli šťastní. A je mu jedno, jestli jsou bohatí, či ne. A když budou ještě bohatí k tomu – super, ale hlavně ať jsou šťastní. A začali řešit, jak na to. Jejich jednoduchá úvaha, k níž došli, byla, že všichni jsou navzájem závislí. To znamená, že když mají být všichni šťastni, nemohu být já šťastný a vy nešťastný.  Protože já se na vás potom musím dívat, jak jste nešťastný, a z toho mi dobře není. Takže abych já byl šťastný, lidé kolem mě musí být taky šťastní. A jak to udělat? Navíc v Bhútánu to mají ještě složitější v tom, že nemluví jen o lidech, ale o několika úrovních bytostí – o zvířatech, ale i o – západními termíny: skřítcích, vílách, božstvech, andělech. A všichni musí být šťastní.Všichni tady Žijeme náš život, ale ve finále ho nežijeme dobře a tím pádem si strašně komplikujeme život špatnými rozhodnutími. Buddha říká, že základem je utrpení. Ale chce se tím říci, že život by se dal žít mnohem jednodušeji a ve štěstí, kdybychom věděli jak. A my to nevíme, proto žijeme složitě a trápíme se. A jedním z těch důležitých principů, jak ten život žít, je tzv. páramitá štědrosti. Páramitá je v terminologii buddhismu aktivita, která osvobozuje. A štědrost je jedním ze způsobů, jak se osvobodit. Čím jste štědřejší, tím jste víc svobodný. A čím jste víc svobodný, tím jste víc šťastný a spokojený. Ale vůbec nikdo neví, jak se k té svobodě dostat....viac...


Lama Ole Nydahl: Buddhistická meditácia

https://youtu.be/bjIqpFRPcLo