Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať.Ak súhlasíte,kliknite na zelený krížik. Ak nesúhlasíte kliknite na tento odkaz.Stránka bude zrušená.
X
kontaktný formulár
chcem zaslať dotaz
počítadlo prístupov
online: 24
dnes: 251
týždeň: 3971
celkom: 3097256

 

Ako meditovať

Starostlivosť o drahé kamene a očista

Do kameňov často vkladáme viac negatívnych energií, bolestí, nevyriešených konfliktov a blokád, ako kamene unesú. Niekedy sa dokonca stáva, pokiaľ nie je kameň včas odobratý z tela či odložený a očistený, že sa na ňom objavia trhliny alebo stmavne. Aby sme takýmto skutočnostiam predišli, napr. pri prudkých bolestiach, migréne alebo liečbe ochorení, kameň v priebehu liečby opláchneme vodou a poskytneme mu kratučký odpočinok k nadobudnutiu ďalších síl.

Väčšinou sami vycítime, kedy je potrebné kameň energeticky očistiť a nabiť.
Pred každým liečebným použitím by sme mali kamene krátko očistiť.

Rozlišujeme medzi dvoma typmi rušenia a očisty kameňov: na energetickej rovine a na informačnej rovine. Na energetickej rovine dochádza k nabíjaniu kameňa elektrostatickou energiou, hlavne pri kontakte s kožou a častom šúchaní. Kameň stráca na pružnosti, akoby bol vyčerpaný. Na informačnej rovine sa do kameňa zapisujú skúsenosti, nálady a vnemy. Ak proces liečenia trvá príliš dlho alebo ak sa kameň príliš dlho používa, môže informácia o chorobe prehlušiť informáciu o liečivej schopnosti kameňa.
Veľmi opatrne preto treba narábať hlavne s horským krištáľom, ktorý je veľmi prispôsobivý a “učenlivý”, ale práve preto aj náchylný meniť svoje programovanie.

Ako čistiť drahé kamene na energetickej úrovni?

Vodou, slnkom a panenskou zemou

Najznámejšou a najjednoduchšou metódou čistenia drahých kameňov je očista vodou a slnkom, ktoré sú potrebné, ak kameň získame z "druhej ruky". (Pokiaľ sme kameň našli voľne v prírode, nie je táto prvá dôkladná očista potrebná.)
Získaný kameň čistíme prvý krát i niekoľko dní, pričom vodu, do ktorej ho položíme, pravidelne meníme. Ideálna je voda pramenitá, morská alebo minerálna. Po tejto vstupnej očiste kameň ešte opláchneme pod prúdom vlažnej vody a držíme ho v dlani. Takto s ním nadviažeme prvý kontakt a súznenie. Na slnku alebo na dennom svetle ho potom ešte nabijeme pozitívnou energiou.
Ešte dôkladnejším spôsobom prvej očisty je zakopať kameň do zeme a vystaviť ho tak na niekoľko dní očistnej sile matky Zeme.

Po každom použití či každodennom nosení kameňa alebo šperku odporúčame tento asi dve minúty podržať pod prúdom vlažnej vody, potom ho osušiť utierkou z prírodného materiálu alebo ho na noc ponechať v miske s vodu. Voda kameň nečistí len zvonka, ale jej vibrácie odnášajú aj negatívne energie. Pozor však, niektoré druhy kameňov, napr. malachit, lapis lazuli, tyrkys a hematit kontakt s vodou neznášajú dobre. Rovnako je to v prípade šperkov na gumičke a iných materiáloch, ktoré sa dlhším pôsobením vody na šperk ničia a môžu sa pretrhnúť. Opál a tyrkys zasa vo vode krehnú.
Podľa povahy kameňa a jeho znečistenia ho potom ešte nabíjame na slnku alebo dennom svetle (opäť pozor, niektoré svetlo modré kamene ako napr. chalcedón, akvamarín, tyrkys ale i ametyst môžu na slnku vyblednúť).

Dôkladnejšiu energetickú očistu kameňa po dlhšom používaní môžeme urobiť tak, že kameň necháme niekoľko hodín pod tečúcou vodou. Najvhodnejšia je k tomu čistá voda z potoka.

Ďalším spôsobom očisty polodrahokamov je soľný kúpeľ. Kamene uložíme cez noc do suchej morskej soli tak, aby v nej boli úplne ponorené. Túto soľ následne vyhodíme, nepoužívame ju už ďalej. Kamene môžeme čistiť tiež roztokom z morskej soli vo vode. K tomuto účelu rozpustíme 2-3 polievkové lyžice čistej morskej soli v litre vody a kamene do nej na noc položíme.

Po každej očiste sa dajú kamene ešte energeticky nabiť a to tak, že ich na niekoľko hodín necháme na slniečku.

Vybitie v chladničke

Táto metóda nie je veľmi rozšírená, je však jednoduchá. Kameň alebo náhrdelník vložíme do sáčku (možno predtým zabalíme do bublinkovej fólie) a na dve hodiny vložíme do mrazáku. (Táto metóda môže byť aj nebezpečná, pretože ako laici nevieme vždy presne povedať, ktorý kameň má vysoký podiel vody a teda veľmi by sa mrazeniu nepotešil...) Hovorí sa, že takto vybitý kameň nepotrebuje čistenie na informačnej rovine.

Vizuálna očista

Kamene môžeme čistiť a nabíjať tiež silou nášho ducha a našich predstáv. Vezmeme kameň do oboch rúk a predstavíme si, že cez neho prúdi čistá, pramenitá voda a odnáša všetku nečistotu. Potom si ešte predstavíme, ako Slnko presvieti kameň svojimi zlatými lúčmi.

Môžeme si tiež predstavovať, ako kameň, ktorý držíme pred sebou v dlani, obopína čisté Božie biele svetlo. Sústredíme sa na kameň s prianím, aby sa z neho, s Božou pomocou, negatívne energie odpútali a vzdialili a kladná čistá energia sa do neho opäť vstrebala.

Môžeme tiež priamo prosiť kameň, aby sa v ňom negatívne energie premenili v kladné. Pri tomto procese kameň pozvoľna prevraciame v ruke.

Modlitbou

Sami si môžeme vymyslieť slová jednoduchej modlitby, sprevádzané myšlienkami a láskou k Bohu. Behom tohoto rozhovoru prosíme Boha o očistu kameňa a o doplnenie jeho energie, aby bol znova pripravený liečiť a slúžiť dobrej veci.

Skúška očisty

Najjednoduchšou skúškou očisty kameňa je skúška kyvadielkom.
Iným, náročnejším spôsobom, je pocitová skúška. Kameň držíme v dlani a pýtame sa svojich vnútorných pocitov. Kameň nie celkom zbavený nečistôt "pálí" v dlani.

Ako čistiť drahé kamene na informačnej úrovni?

Aj po statickom vybití kameňa zostávajú nadobudnuté informácie ešte v ňom. Ak by sme ich nevyčistili, aktivizovali by sa pri najbližšom použití – a miesto liečenia by mohli zhoršiť náš stav. Takisto transport kameňa môže kameňu privodiť skúsenosti, bez ktorých sa obídeme. Preto potrebujeme urobiť energetické čistenie informačnej roviny kameňa. Máme k tomu viacero možností:

Čistenie na ametyste

Čistenie na ametyste sa deje prednostne v ametystovej geóde, ale aj na zhluku ametystových kryštálov. Za čistenie zodpovedá obsah železa v ametyste. Čím tmavší ametyst, tým hlbšie jeho čistenie zasahuje. Pritom energetické čistenie v geóde trvá asi štyrikrát dlhšie ako použitie kameňa, avšak najviac 8 hodín (t.j. cez noc). Ďalšie čistenie už kameňu nič neprinesie, hoci ho ani nepoškodí. Ak čistíme na ametystovom zhluku, trvá čistenie dlhšie, pretože energia pôsobí len z jedného smeru a nie z viacerých strán ako u geódy.

Čistenie na hematite

Hematit tiež obsahuje železo. Železo prispieva k jasnému rozlišovaniu kameňa medzi dvoma pólmi a k oslabeniu negatívnych informácií. Príklady želežitých rúd sú hematit, goethit, limonit, pyrit, siderit a magnetit. Kubická štruktúra magnetitu ešte prispieva k obnoveniu energetického poľa kameňov. Pri takomto čistení sa kameň alebo náhrdelník položí na hematitový blok alebo do nádobky naplnenej drobnými hematitovými kamienkami a nechá sa tam ležať 20 minút.

Čistenie vizualizáciou

Vizualizácia nám umožňuje pracovať tak na rovine energetickej, ako aj na rovine informačnej. Podporuje každú inú metódu, ale nenahrádza ich. Pri vizualizácii si predstavujeme intenzívny fialový svetelný lúč, ktorý odvádza negatívnu energiu a premieňa nazbierané informácie; predstavu posilňujeme jemným fúkaním na kameň. (Fialový lúč má svoj pôvod vo farbe ametystu.)

Po vyčistení kameňa ho nabijeme vizualizáciou jasného, opalizujúceho svetla (teda svetla hrajúceho všetkými farbami dúhy). Nabíjanie ukončíme, keď máme pocit, že kameň je ľahší alebo svetlejší ako doteraz a prekypuje vitálnou energiou.

zdroj: http://www.liecive-kamene.sk/